22. apríla si pripomíname Deň Zeme

Je to deň, ktorý nám pripomína, že naše bytie na Zemi ovplyvňuje aj ostatné jej bytosti a mali by sme sa správať k Zemi ohľaduplne a s vďačnosťou za všetky materiálne aj nemateriálne (jemnohmotné) dary, ktoré od nej dostávame.

Kedysi žili naši predkovia v súlade s cyklami prírody a vnímali svoje dopady na životné prostredie. Od čias priemyselnej revolúcie sme sa od prírodných cyklov viac vzdialili.

Náš denný rytmus sa už neriadi východom a západom slnka - veď máme elektrinu, žiarovky a umelé osvetlenie. Náš ročný cyklus už nie je naviazaný materiálne len na ročné obdobia a plodnosť zeme v jednotlivých jeho cykloch, lebo nakupujeme v obchodoch aj potraviny ktoré sa k nám dostávajú vďaka globalizácii z celého sveta. Náš životný cyklus sa snažíme predlžovať zásahmi modernej lekárskej vedy a tak sa všeobecne dožívame viac rokov, aj keď niekedy na úkor zdravia a civilizačných ochorení, ktoré so sebou moderná doba priniesla.

Všetky tieto zmeny, ktoré nám moderný spôsob Života prináša si môžeme aspoň naplno uvedomiť a hľadať rovnováhu v spolužití s prírodou, aby sme neplytvali vzácnymi prírodnými zdrojmi, tak aby bol náš spôsob života udržateľný aj pre ďalšie generácie, ktoré prídu po nás.

Prinášam vám zopár tipov, ako si pripomenúť Deň Zeme tak, aby sme urobili niečo aj pre seba a svoje zdravie.

Tip č.1

Osvojiť si princípy Zero waste, aby sme produkovali čo najmenej odpadu a neplytvali prírodnými zdrojmi.

#1 Refuse: Odmietni čo nepotrebuješ.
Najúčinnejší spôsob ako zamedziť vzniku odpadu je začať odmietať. Začnite používať slovíčko “NIE”. Odmietnite reklamné predmety, letáky do schránky, igelitku v obchode…
.
#2 Reduce: Zredukuj čo skutočne potrebuješ.
Aplikujme do našich životov dobrovoľnú skromnosť. Zamyslime sa pred každým nákupom, či danú vec naozaj potrebujeme (napríklad piate rifle, či nový mobil). Nemáme možnosť si to niekde požičať (napríklad vŕtačku alebo stan)? Nezabúdajme, že náš dnešný nákup je náš zajtrajší odpad.
.
#3 Reuse: Znovu použi a oprav.
Nie všetko čo sa pokazí, musí hneď letieť do koša. Skúsme veci radšej opraviť a používať ďalej. Výroba každej novej veci si vyžaduje množstvo energie, vody a neobnoviteľných zdrojov našej planéty. Neplytvajme nimi. Kupujme veci, ktoré sú dizajnované tak, aby vydržali a v prípade potreby sú ľahko opraviteľné. Ak máme možnosť, nakupujme second hand (a nielen oblečenie).
No a samozrejme úplne vyraďme jednorazové veci z našich životov. Na všetko jednorazové totiž existuje trvácna alternatíva. Látkové nákupné tašky, bavlnené vreckovky, sklenené kelímky na kávu…
.
#4 Recycle: Zrecykluj čoho sa nemôžeš zrieknuť, zredukovať to či znovu použiť.
Naučme sa správne triediť náš odpad. Ale nezabúdajme, že recyklácia je finančne a energeticky náročný proces s dopadom na životné prostredie. Navyše nie všetky materiály dokážeme zrecyklovať a vyrobiť z nich znova niečo užitočné. Preto je najdôležitejšie predchádzať vzniku odpadu. Recyklácia by mala prísť na radu až ako štvrtá –  až keď sme danú vec nemohli odmietnuť, zredukovať či znovu použiť.
.
#5 Rot: Skompostuj zvyšok.
Až 40% odpadu bežnej domácnosti tvorí biologicky rozložiteľný odpad. Tento sa dá skompostovať a vzniknuté hnojivo môžete využiť v záhradke či na balkóne. Kompostovať sa dá aj v bytovke na sídlisku. Na výber je niekoľko možností: založte si komunitné kompostovisko, kúpte si vermikompostér alebo elektrický kompostér.

Zdroj: www.zerowasteslovakia.sk

V našom e-shope recyklujeme obalový materiál, v ktorom vám posielame vaše balíčky, vždy, keď je to možné. Adresné štítky tlačíme na "šmíráky", bublinkovú fóliu používame z použitých obálok a nastrihané kartóny na výplň z balíkov, v ktorých docestuje tovar od výrobcu k nám. Snažíme sa takto zmierniť náš dopad na planétu.

Tip č.2

Odporúčame používať netoxické produkty šetrné k životnému prostrediu

Nie všetko, čo sa predáva ako prírodná kozmetika, je naozaj čisto z prírodných surovín. Ja to sledujem za vás, záleží mi na tom, pretože sama produkty od Olejkárky používam.

Produkty, ktoré nájdete v e-shope sú starostlivo vyberané, aby spĺňali prísne štandardy. Spolupracujeme s výrobcami ako sú PRIMAVERA, ktorá je za svoju kvalitu oceňovaná a už po štvrtýkrát získala v Nemecku cenu GREEN BRAND AWARD za vylepšovanie v oblasti udržateľnosti zdrojov a ekológie.  A to všetko pri udržiavaní najprísnejších štandardov pri dodávaní najvyššej kvality.

Tip č.3

Budujte so Zemou vzťah akoby to bola živá bytosť

V škole na prírodovede nás učili rozlišovať, čo je to živá a neživá príroda. Z môjho pohľadu aj to, čo sme nazývali neživým jej plným života a mali by sme sa k Zemi správať ako živej bytosti, ktorej nebudeme ubližovať, budeme si ju vážiť a oceňovať. 

Vieme sa s ňou spájať a vnímať jej cykly a každodenné zmeny. Nie je to niečo mysteriózne alebo ezoterické, je to fakt. Stačí byť vnímavý a naladiť svoje zmysli aj na jemnohmotné dary, ktoré nám príroda dáva. Sú nimi rozkvitnuté kvety, krásny výhľady z kopca, vône lesa a lúk, fascinujúce pozorovanie tvorov žijúcich v prírode, inšpirácie z prírody pre tvorbu umelcov, fotografov, maliarov. Odkedy bývam v lese, tak vidím ako každý deň ide život v prírode dopredu. Cesta cez les, po ktorej chodím do práce sa každý deň mení.

Týmto by som vás rada inšpirovala stráviť čo najviac času v prírode. Je to fascinujúca učiteľka. A medzitým sa s ňou môžete spájať aj cez svet vôní, napríklad úžasnou sadou esenciálnych olejov s Vôňou lesa. Navodí vám wellness a zdravé dýchanie doma aj v práci.

Nech aj cez čuch, ako náš najstarší zmysel, oslávime Deň Zeme zmyslu-plne.

Verím, že vás týchto pár tipov inšpiruje.

Vaša olejkárka